6 položiek, ktoré môžete pokojne odstrániť zo svadobného rozpočtu

Autor: Zuzana Malinikova | 9.11.2017 o 11:50 | Karma článku: 1,85 | Prečítané:  905x

Svadba je finančne náročná záležitosť, a ak máte obmedzený rozpočet je veľmi dôležité ustrážiť si na čo peniaze miniete. Ak potrebujete niekde ušetriť, týchto 6 položiek môžete zo svojho rozpočtu pokojne odstrániť.

1 Svadobné oznámenia a ďalšie tlačoviny

Ak potrebujete na svadbe ušetriť, začať môžete od svadobných oznámení. Svadobné oznámenia sa cenovo pohybujú okolo 1 eura za kus, k tomu treba pripočítať pozvánku k svadobnému stolu, obálku, poštovné a celé to vynásobiť počtom hostí. Keď potom k tomu prirátate menovky, svadobné menu a programy na stoly, prípadne zasadací poriadok, zrazu sa dostanete na sumu v stovkách eur. Môžete to však vyriešiť aj inak. Namiesto klasických oznámení môžete kamarátom poslať elektronickú pozvánku emailom a pre rodinných príslušníkov vytlačiť niekoľko papierových pozvánok, ktoré si navrhnete sami – môže to byť úplne jednoduchá kartička, na ktorej bude napísané miesto a čas konania svadby a pozvanie k svadobnému stolu. Takéto pozvánky si môžete vytlačiť aj doma na vlastnej tlačiarni, prípadne v práci alebo ak nemáte túto možnosť, v hociktorej tlačiarni. Svadobné menu, program a zasadací poriadok, môžete poslať hosťom popredu emailom a pre istotu nechať raz vytlačiť na väčší papier a umiestniť k vchodu do sály. Menovky si môžete vyrobiť sami – jednoducho nastriháte nejaký tvrdší papier na obdĺžniky a do nich napíšete mená hostí. Takto vás papierové potreby vyjdú zlomok z ceny, ktorú by ste zaplatili za originál svadobné tlačoviny. Samozrejme s ich vzhľadom sa môžete vyhrať - môžete vystrihnúť rôzne tvary, použiť farebné papiere, či perá, skombinovať dva typy papiera a podobne.

2 Kvetinová výzdoba

Kvety sú samozrejme veľkou súčasťou svadby a málokto si vie svadobnú výzdobu predstaviť bez nich. Zvyčajne sú však aj najväčšou položkou vo výzdobe, ktorá sa môže vyšplhať od stoviek až do tisícok eur podľa druhov a množstva kvetov. Svadobná výzdoba však môže byť pekná aj bez kvetov. Použiť môžete napríklad drobné svietniky, prípadne poháre, do ktorých umiestnite čajové sviečky. Pod ne môžete položiť zrkadlá, ktoré si viete pomerne lacno prenajať. Tie budú odrážať svetlo zo sviečok a vytvárať tak romantickú atmosféru. Na hlavný stôl môžete umiestniť veľký nápis MR & MRS, ktorý vás tiež vyjde veľmi lacno a momentálne je aj veľmi trendy. Ak predsa len túžite aspoň po nejakých kvetoch, môžete na stoly umiestniť úzke vázy s jedným kvetom. Ako vázy môžete použiť vínové či pivové fľašky, ktoré nastriekate nejakou metalickou farbou, aby výzdobu oživili. Do stredu hlavného stola zas môžete umiestniť ako výzdobu vašu svadobnú kyticu. Poprípade môžete použiť ako výzdobu papierové kvety, ktoré si poskladáte zo servítok – je to naozaj veľmi jednoduché, návod nájdete tu: Najjednoduchšie papierové kvety. V zime môžete ako výzdobu použiť ihličnaté vetvičky alebo šišky, ktoré nazbierate v lese, prípadne vianočné ozdoby a podobne. Kreativite sa medze nekladú.

3 Svadobná torta

Mnoho párov v dnešnej dobe upúšťa od klasickej svadobnej torty a skúša modernejšie alternatívy – napríklad ozdobené šišky usporiadané do tvaru torty, makarónky či cupcakes. Preto sa nemusíte báť upustiť od nej aj vy, ak potrebujete niekde ušetriť. Zákuskov budete mať na svadbe tak či tak dosť a svadobná torta hosťom ku šťastiu chýbať určite nebude. Namiesto nej môžete vaše svadobné zákusky pekne vystaviť na samostatný zákuskový stôl. Vaša svadba tak získa moderný a originálny nádych a vy niečo ušetríte.

4 Folklórna skupina na čepčenie a starejší

Na čepčenie a moderovanie svadby nepotrebujete folklórnu skupinu a starejšieho. Svadbu vám môže moderovať DJ, prípadne svedok alebo niekto z rodiny či kamarátov a čepčenie si takisto môžete nacvičiť s vašimi blízkymi. Na internete nájdete veľa návodov ako by malo čepčenie prebiehať. Môžete sa nimi inšpirovať  a pripraviť si vlastný scenár. Dodáte tak svadbe naozaj originálny nádych a spravíte ju skutočne výnimočnou a skutočne vašou. Okrem toho zapojíte do tejto aktivity aj niektorých z hostí a celé čepčenie pre vás tak bude osobnejšie a pre všetkých zábavnejšie, nakoľko to nebude ten istý zaužívaný postup, ktorý vidíte na každej svadbe v podaní folklórnych skupín.

5 Ubytovanie pre hostí

Je úplne bežné, že časť hostí na svadbu dochádza z iného mesta, alebo dokonca iného štátu. Títo hostia určite budú potrebovať ubytovanie, neznamená to však, že ho musíte platiť vy. Samozrejme, bolo by od vás vhodné keby ste pre hostí pripravili nejaké možnosti ubytovania, ak sa dá u vašej rodiny a známych, ak sa nedá, aspoň pre nich zostavte zoznam cenovo dostupných hotelov v okolí, aby ste im ušetrili prácu. Nikto sa určite neurazí, ak mu nezaplatíte ubytovanie, dajte to však hosťom popredu vedieť, aby nedošlo k nedorozumeniu. Vysvetlite im, že máte obmedzený rozpočet, ktorý vám nedovolí zaplatiť ubytovanie pre hostí, aj keď by ste veľmi radi. Vaši blízki to určite pochopia a ubytovanie si zaplatia sami, aby s vami mohli prežiť váš výnimočný deň.

6 Výslužky

Na svadbách hostia zvyčajne pri odchode dostávajú takzvané výslužky v podobe krabice koláčov a vína. Nikto sa však na vás neurazí, keď ich nebudete rozdávať. Ušetríte si tým množstvo peňazí za víno, krabice a koláče. Namiesto toho môžete pre hostí pripraviť nejaké osobnejšie a cenovo nenáročné odmeny. Napríklad si môžete s každým urobiť fotku a potom ich po svadbe hosťom posielať s poďakovaním za účasť (posielať ich môžete emailom, poštou alebo odovzdať osobne, podľa toho, čo vám financie dovolia).

Dúfam, že vám tieto rady pomôžu a podarí sa vám usporiadať úžasnú svadbu bez zbytočných výdavkov navyše. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Polícia vedela, že Vadala tu buduje bunku mafie

Čo je horšie, že Gašpar klamal alebo si policajti nevymieňajú informácie.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Nebolo to paparazzovanie. Bol to druh útoku

Nevieme, či sledovanie novinárov bol ojedinelý prípad.


Už ste čítali?